MODERN FUSION
DRUMMING 2000

 

Modern Fusion Drumming 2000

Technika hry na bicí soupravu I. – Modern Fusion Drumming 2000

Rok vydání 1999, česko-anglická verze, ISBN-80-238-3858-X, ISMN M-66051-107-7

Publikace je zaměřena na kategorii moderní instrumentální techniky a je prezentována takovým způsobem, aby hráč po pečlivém prostudování a zvládnutí jednotlivých tématických celků ovládal techniku hry na sólistické úrovni. V důsledku dnes již nezbytné multižánrové flrxibility hráče je zde důraz položen na aktuální směr fusion, tedy spojení hudebních stylů z oblastí pop, world music, rock, jazz, latin, funk, hip-hop a dalších.

Materiály jsou rozděleny do jednotlivých kapitol s jejich podskupinami, prostřednictím kterých se jednotlivě zabývám problematikou technické hry nejrůznějších postupů koordinace končetin v daných rytmických pásmech a dynamických intenzitách. Postupně se zbývám technikou ovládání rukou, pedálovou technikou velkého bubnu i hi-hat a jejich kombinacemi na bicí soupravě. Uvedené příklady doporučuji hrát akcentovanými i neakcentovanými údery střídavými, dvojitými, trojitými, čtyřnásobnými a dále údery s přírazy, unisono a paradiddle. Pozornost věnuji rovněž jednotlivým faktorům doprovodných rytmů v podobě ostinátních doprovodů a ozdobných not typu „ghost notes”, dále koordinačním rozkladům a na závěr i taktům s lichým počtem dob, tedy 5/8, 7/8, 3/4, resp. 6/8.

Jde o na našem trhu ojedinělou, dvojjazyčnou komplexní cvičebí systematiku hry na soupravu bicích nástrojů, která je určena mírně až vysoce pokročilým hráčům, vhodná zejména pro studenty hudebních škol. V případě samostudia doporučuji odborný dohled kvalifikovaného lektora, nejlépe z řad výkonných hudebníků.

Předpokládám proto rovněž z hlediska čtení notového zápisu určitou hráčskou vyspělost, dále správné držení paliček, resp. využívání prstové techniky, optimální rozmístění a vhodný kvantitativní rozsah nástrojů v bicí soupravě, znalost triolového dělení not, víření, výplní a další nezbytné dovednosti.

OBSAH PUBLIKACE:

Technika ovládání rukou

Přehled rytmických hodnot a rytmické kombinace, přírazové noty jednoduché, dvojité, trojité a čtyřnásobné. Dále rytmické kombinace včetně přírazových not a víření, hra not akcentovaných a neakcentovaných v osminovém, šestnáctinovém, triolovém a šestnáctinovém triolovém zápisu.

Pedálová technika velkého (basového) bubnu

Přehled používaných rytmických hodnot, cvičení pro velký buben, činel Ride a malý buben, dále pak cvičení pro velký i malý buben v osminovém, šestnáctinovém a triolovém zápisu.

Koordinace hry na bicí soupravě

Přehled rytmických hodnot a rytmické kombinace, hra not akcentovaných a neakcentovaných v šestnáctinovém a triolovém zápisu.

Paradiddle a přípravné verze rukokladů

Jednoduché, dvojité, trojité a nepravidelné paradiddle.

Faktory doprovodných rytmů

Hra ostinátních doprovodů, ozdobné noty “ghost notes” a přípravná cvičení. Dále jazzové doprovodu v tempu medium, presto – prestissimo.

Koordinační rozklady

Osminové, šestnáctinové a triolové pásmo.

Hra taktů s lichým počtem dob

Takt 3/4, 6/8, 5/8, 7/8 – rytmické kombinace, hra not akcentovaných, neakcentovaných a paradiddle.

Modern Fusion Drumming – Nowoczesna technika gry na zestawie perkusyjnym
ISMN M 69302-127-7

Tato hudebnina byla vydána v Polsku na sklonku roku 1993 renomovanou společností Fraza Wroclaw (www.nuty.pl) v polsko-anglické verzi.

PUBLIKACE


RECENZE

This seventy-eight-page book should have been titled “Universe“ Of Drumset Rudiments, […], it would be well worth the effort for any drummer serious about improving his or her hands and four-way independence skills.“

MIKE HAID

Historicky první publikace českého autora, zabývající se Snare Drum Rudiments. Navíc kniha přináší rozšířené verze oblastí, zahrnutých v prvním díle. Považuji obě učebnice za velmi přínosné širokému spektru hráčů na bicí nástroje.“

MARTIN VAJGL
ZANECHTE VZKAZ:

Vaše jméno (vyžadováno):

Váš email (vyžadováno):

Předmět:

Vaše zpráva:

© ROMAN KOBIELA 2014 | Mapa stránek
Tvorba webových stránek Petr Stránský